Pracownik obsługi klienta – Jakie kompetencje są mile widziane przez pracodawców?

kompetencjeMiędzynarodowe firmy związane z branżą handlowo-usługową coraz częściej otwierają swoje placówki w Europie Środkowo-Wschodniej. Polscy przedsiębiorcy również dbają o wzrost swojej pozycji rynkowej poprzez tworzenie nowych oddziałów oraz poszerzanie swojej oferty.

 Współczesny rynek pracy w głównej mierze opiera się na handlu. Firmy chcąc wygrać z konkurencją w walce o klienta, coraz częściej inwestują w wyspecjalizowaną obsługę klienta. Ze względu na rozwój handlu na polskim rynku, nie brakuje specjalistów z długoletnim doświadczeniem w obsłudze klienta, dlatego też widoczna jest bardzo duża konkurencja.

Jakie zatem kompetencje i umiejętności powinna posiadać osoba, która ubiega się o stanowisko związane z obsługą klienta?

 • Dokładna i fachowa znajomość branży. Pracodawcy zatrudniając pracowników obsługi klienta, mają bardzo mało czasu na ich wdrażanie. Choć większość firm organizuje szkolenia, to wiedza branżowa jest niezwykłym atutem kandydata.
 • Komunikatywność, czyli najważniejsza kompetencja pracownika obsługi klienta, bez której na pewno nie zostanie zatrudniony po okresie próbnym.
 • Osoby, które pracują kilka lat z klientami, dobrze wiedzą, że jest to niezwykle trudny i wypalający zawód. Pracownikiem obsługi klienta powinna być osoba otwarta, entuzjastyczna oraz niezwykle cierpliwa.
 • Umiejętności sprzedażowo-negocjacyjne. Te cechy przydadzą się osobom, które w swojej pracy mają za zadanie sprzedać określoną ilość produktów lub usług.
 • Cierpliwość, niezwykle przydatna pracownikom infolinii związanej z pomocą techniczną

2 Comments

 1. mintu22

  w pracy z klientem potrzebna jest cierpliwość

  • admin

   zdecydowanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *